X lat Tanecznego Festiwalu Przedszkolaków
Czym jest taniec? Czy jest jednoznaczna odpowiedź na to pytanie? Chyba nie. Najprościej można rzec, że jest sposobem wyrażania siebie, swoich emocji, jest również ciekawą formą aktywności fizycznej, a nawet czystą formą rozrywki. Dążąc do celu, jakim jest zachęcanie dzieci do uczestnictwa w tańcach różnego rodzaju, rozwijanie poczucia rytmu, dynamiki i tempa poprzez taniec, współdziałanie w zespole rówieśników, po raz kolejny, czyli dziesiąty, dnia 14 maja 2016 roku odbył się Taneczny Festiwal Przedszkolaków pod hasłem „Tańcząc 10 lat, odkrywaliśmy świat”. Organizatorem imprezy było Przedszkole Publiczne nr 5 w Radzikowie, Gmina Błonie oraz Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”. Dziesiątą edycję – piątą w ramach Mazovii – Tanecznego Festiwalu Przedszkolaków otworzył zastępca Burmistrza Błonia p. Marek Książek. W tegorocznym przeglądzie tanecznym w składzie jury uczestniczyli: Bożena Szymczak – kierownik ds. artystycznych w Centrum Kultury w Błoniu, Marta Gontarek – specjalista ds. tańca, Włodzimierz Leduchowski –Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Przedszkolny Festiwal Przedszkolaków, jak co roku, prowadzili: Marzena Mlosek i Wojciech Gumowski.

W festiwalu wzięło udział 10 przedszkoli: Przedszkole nr 1 „Pod dębowym listkiem” oraz Europejskie Przedszkole Niepubliczne „Kasperek” – obydwa z Milanówka, Zespół Szkolno- Przedszkolny z Nowej Wsi, Gminne Przedszkole z Michałowic, Miejskie Przedszkole im. „Krasnala Hałabały” z Podkowy Leśnej, Przedszkole Publiczne z Zaborowa, Przedszkole Niepubliczne „Maluch” z Nadarzyna, dwa z Błonia: Przedszkole Publiczne nr 2 „Promyczek”, Przedszkole Publiczne nr 4 „Stokrotka oraz Przedszkole Publiczne nr 5 im. Kubusia Puchatka z Radzikowa. Zadaniem dzieci było wykonanie tańca dowolnego. Zanim jednak doszło do pokazania przez dzieci umiejętności tanecznych, wszyscy zgromadzeni obejrzeli reportaż z minionych dziesięciu lat trwania festiwalu.

Wszystkie dzieci, jak co roku, były perfekcyjne przygotowane, miały przepiękne stroje. Tańczyły tańce ludowe i nowoczesne. Rytmicy i nauczyciele, a może nawet i rodzice, włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie swoich podopiecznych. Dzieci zachwyciły tłumnie zgromadzoną widownię, bowiem sala koncertowa wypełniona była po brzegi.  Po występach wszyscy udali się na poczęstunek, w ramach którego królowały na stołach smaczne torty, owoce, napoje i kanapki. W czasie poczęstunku jury obradowało. Oceniający wyróżnili cztery zespoły przedszkolne: Przedszkole nr 1 „Pod dębowym listkiem” za taniec „Piraci z Karaibów”, Miejskie Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej za „Mix rosyjski”, Europejskie Przedszkole Niepubliczne „Kasperek” z Milanówka za „Mini Broadway” i Przedszkole Publiczne nr 5 z Radzikowa za „Billie Jean”.

Na koniec nastąpiło wręczenie dyplomów, medali, statuetek i nagród dla wszystkich tańczących. Dokonali tego jurorzy oraz Burmistrz Brwinowa i jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” p. Arkadiusz Kosiński, Wójt Michałowic – p. Krzysztof Grabka oraz Koordynator Stowarzyszenia „Mazowia 0148 p. Wojciech Wlazło. Fundatorami nagród był Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka oraz Stowarzyszenie „Mazovia”. Słodki poczęstunek przygotowali Rodzice naszych wychowanków z przedszkola w Radzikowie. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Podsumowując tę jubileuszową imprezę, przytoczymy kilka z „Dziesięcioro przykazań tancerza” według prof. Stanisława Głowackiego:
  • „kochaj taniec, tę najbardziej ludzką, najstarszą ze sztuk i bądź wdzięczny tym, którzy cię na drogę tańca wprowadzili,
  • szanuj dobrego nauczyciela, ufaj jego doświadczeniu, nawet jeżeli wymaga od ciebie czegoś, co ci nie dogadza,
  • nie zazdrość, nie krytykuj, szanuj cudzą pracę,
  • dbaj o swoje zdrowie; twoje ciało to instrument twojego tańca,
  • pogłębiaj stale swą wiedzę o tańcu, niech będzie on….pasją twojego życia…..”
Jeśli komukolwiek „w duszy gra” niech robi to, co robimy my – czyli przede wszystkim to, by mieć z tego przyjemność i satysfakcję.
                                                                        Nauczyciele Przedszkola nr 5 w Radzikowie2016-05-18 19:39:09 | drukuj
Partnerzy

poprzednie zamknij następne