Uroczyste obchody 15-lecia MAZOVII w Brwinowie

Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” świętowało 24 września br. okrągły jubileusz. Od 15 lat realizuje wspólne zamierzenia gmin członkowskich m.in. poprzez organizację cyklicznych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Podczas obchodów jubileuszu wśród gości honorowych znaleźli się wójtowie i burmistrzowie z gmin członkowskich: burmistrz Błonia, wiceprezes Stowarzyszenia Zenon Reszka, wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz wraz przewodniczącym Rady Gminy Michałem Dominiakiem, wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński, wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka, burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński i burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński – były prezes Stowarzyszenia, gospodarz miejsca uroczystości;  koordynatorzy z gmin członkowskich:  Włodzimierz Leduchowski z Błonia, Wiesław Iwaniuk z Nadarzyna, Roman Żukowski z Michałowic, Włodzimierz Filipiak z Milanówka i prowadzący uroczystość Artur Niedziński z Podkowy Leśnej; dyrekcje brwinowskich szkół i przedszkoli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 i gospodyni obiektu Anna Kurman, dyrektor Szkoły Podstawowej w Otrębusach Sebastian Kończak, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Żółwinie Hanna Łukasiewicz, dyrektor Przedszkola nr 1 Małgorzata Wojtyniak-Obwojska, dyrektor Przedszkola nr 3 Ewa Przybylik, dyrektor Przedszkola w Otrębusach Irena Tokarewicz-Romanowska, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Okej w Brwinowie i operator Hali Sportowej (miejsca uroczystości) Anna Sobczak; autor logotypu i opiekun strony internetowej Stowarzyszenia Mariusz Koszuta, koordynator Stowarzyszenia Wojciech Wlazło, reprezentanci Polski w piłce ręcznej, medaliści mistrzostw świata: Sławomir Szmal, Grzegorz Tkaczyk, Karol Bielecki i Radosław Wasiak, oraz menadżer Champions Hanball Academy Jakub Skorupa. W obchodach wzięły udział 20-osobowe delegacje wyróżniających się uczniów szkół z gmin członkowskich wraz z opiekunami i trenerami.

Po powitaniu gości prezes Stowarzyszenia Jerzy Wysocki przypomniał okoliczności powstania Stowarzyszenia – wspólny mianownik to nawiązywanie partnerskich kontaktów z włoskimi gminami z regionu Lazio w okolicy Rzymu i bliskiego Polakom Monte Casino. Żeby tak różnorodne gminy (liczba mieszkańców, struktura, położenie na terenie trzech powiatów: zachodniego warszawskiego, pruszkowskiego i grodziskiego) zintegrować trwale, postawiono na kolejny mianownik, czyli sport – organizację zawodów dla dzieci i młodzieży. I to zdaje egzamin. 15 lat Stowarzyszenia to ponad:

  • 120 imprez sportowych w 7 dyscyplinach dziewcząt i chłopców: piłka nożna, siatkowa, koszykowa, ręczna, lekkoatletyka, unihokej, tańce przedszkolaków;
  • 10, 5 tys. uczestników;
  • 4 tys. wręczonych medali;
  • 20 zaangażowanych trenerów i opiekunów;
  • 7 koordynatorów;
  • 7 włodarzy Gmin.

Prezes poinformował zebranych o planach na przyszłość. Zaplanowano m.in. organizację corocznych imprez kulturalnych w poszczególnych gminach i przygotowanie konkursu naukowego z dyscyplin ścisłych dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Podkreślił, że jubileusz został zorganizowany nie dla samego fetowania, ale przede wszystkim po to, aby podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie – uczniom, trenerom, koordynatorom i włodarzom. Zakończył swoje wystąpienie cytatem z Księgi Przysłów Starego Testamentu: „Radosne serce wzmacnia zdrowie”. To jest nasze założenie, które chcemy kontynuować – poprzez sport staramy się o dobre samopoczucie i zdrowie naszych dzieci.

Następnie zostały wręczone pamiątkowe tablice za najwyższą punktację w rywalizacji sportowej w roku szkolnym 2018/19. Otrzymali je: wójt gminy Michałowice (50 pkt), burmistrz gminy Brwinów (44 pkt) i burmistrz gminy Błonie (43 pkt). Wójt Małgorzata Pachecka otrzymała także superpuchar dla gminy Michałowice za zajęcie pierwszego miejsca w rywalizacji sportowej gminy w okresie 15 lat.

Delegacjom poszczególnych gmin członkowskich Stowarzyszenia, wójtom, burmistrzom, koordynatorom, dzieciom i młodzieży wręczono nagrody i upominki: pamiątkowe statuetki dla wójtów, burmistrzów, czeki w wysokości 1500 zł na zakup sprzętu sportowego dla szkół, pamiątkowe koszulki i uchwyty rowerowe do telefonu dla uczniów, trenerów, opiekunów  i koordynatorów, a także bilety na szkolenie integracyjne w Toruniu dla wyróżnionych trenerów i opiekunów.

Po ceremonii na uczniów szkół z gmin członkowskich czekała jeszcze jedna frajda – trening z mistrzami, czyli z zaproszonymi reprezentantami Polski w piłce ręcznej. A po treningu był czas na autografy i zdjęcia z gwiazdami piłki ręcznej.

 

 

Galeria zdjęć

Możesz również polubić…